Aktualności

Pasek dla każdego?

Pasek dla każdego?

 

   Tak, w klasie V Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Żelisławicach  jest to zadanie absolutnie wykonalne. Dlaczego? Dlatego, że każdy jest wyjątkowy i zasługuje na wyróżnienie. W tym roku szkolnym wychowawczyni klasy V postanowiła na zakończenie roku szkolnego docenić pracę i zaangażowanie każdego piątoklasisty włączając się do akcji #pasek_dla_każdego_ucznia_uczennicy autorstwa Wioletty Matusiak, edukatorki i nauczycielki z Cieszyna.

 

W połowie czerwca uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza na godzinie wychowawczej określali, jakimi „są kolorami”:  

-        niebieski jest przeznaczony dla technologicznych „hakerów”, uczestnik np. koła informatycznego, który chce zmienić świat na lepszy dzięki technologii,

-        żółty to osoby wrażliwe, które reagują na krzywdę drugiego człowieka,

-        zielony interesuje się otaczającą przyrodą, to „ścisłowiec”, który lubi przeprowadzać eksperymenty, działa w obronie przyrody i klimatu, dba o rośliny,

-        pomarańczowy to sportowiec, jest aktywny, gra np. w piłkę, jeździ na rowerze, pływa i zachęca do tego innych,

-        różowy jest twórcą, tworzy np. muzykę, biżuterię, prace plastyczne, śpiewa,  tańczy, pisze wiersze lub maluje,

-        fioletowy często zadaje trudne pytania i szuka na nie odpowiedzi, zna swoje mocne strony, samodzielnie wyznacza sobie cele, jest zaradny, lubi decydować o sobie. 

W pierwszej części zajęć każdy uczeń samodzielnie określał swoje cechy, a w drugiej części, cała klasa odpowiadała jakie predyspozycje dominują u danej uczennicy/ucznia. W ten sposób skonfrontowaliśmy też jak my widzimy siebie sami, a co dostrzegają w nas inni.

Na podstawie całorocznej pracy i wspólnych z uczniami spostrzeżeń poczynionych podczas tych zajęć wychowawczyni przygotowała dla każdego piątoklasisty pasek na świadectwo szkolne z kolorem odpowiadającym jego predyspozycjom.

„Kolorowy pasek na świadectwie” to inicjatywa, która ma na celu pomóc uczniom odkryć, że w każdym tkwi potencjał, że każdy ma w sobie jakąś „supermoc”. 

 

Oprac. Aleksandra Buła

 

Źródło: #pasekdlakażdegoucznia / Kobieta.pl / Facebook /