Aktualności

Wycieczka - Krasiejów

Wycieczka - Krasiejów

       W dniu 10 maja 2024r. klasy II, III i IV wyjechały  na wycieczkę edukacyjną do JuraParku w Krasiejowie. Pogoda tego dnia dopisywała, więc wyprawa zapowiadała się interesująco.
       Zwiedzanie parku rozpoczęliśmy od wizyty w Oceanarium, gdzie mieliśmy okazję podziwiać prehistoryczne stworzenia morskie w 3D. Ten obiekt sprawił, że przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. W środku zamiast olbrzymich akwariów znajdowały się multimedialne ekrany.

Stanęliśmy „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu. Po pełnej wrażeń podróży udaliśmy się na spacer po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej. Wzdłuż trasy rozmieszczone zostały rekonstrukcje dinozaurów oraz liczne plansze przedstawiające środowiska roślinne do poszczególnych okresów ery dinozaurów. Trasa wycieczkowa o długości 1500 metrów prowadziła nas na tereny rekonstrukcji mezozoicznych gadów i płazów naturalnej wielkości- prawie 70 gatunków. Około 200 modeli czyni JuraPark Krasiejów największym tego typu obiektem w Europie. Wzdłuż trasy zwiedzania oglądaliśmy także liczne plansze z fotografiami środowisk roślinnych, charakterystycznych dla ery dinozaurów oraz zdjęcia ze słynnych paleolokalizacji – miejsc odkryć szczątków dinozaurów lub ich tropów.
      Następnym etapem wycieczki był Pawilon Paleontologiczny z największymi w Europie skamieniałościami płazów i gadów, które uczniowie mogli podziwiać przez szklaną podłogę.        
     Kolejną atrakcją wycieczki był Tunel Czasu. Uczniowie zostali zaproszeni w podróż poprzez dzieje naszej planety na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel. Przemieszczaliśmy się przez miliardy lat istnienia Wszechświata w czasy, gdy jeszcze nic nie istniało. Począwszy od Wielkiego Wybuchu byliśmy świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego. Na naszych oczach narodziła się Ziemia, powstały pierwsze formy życia. Obejrzeliśmy wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne i największe kataklizmy w dziejach naszej planety. Wszystko to w niesamowicie realistycznej scenerii. Wiele emocji dostarczył nam również seans w kinie 5D.
      Niezaprzeczalnie jednak największą atrakcją był przystanek na placu zabaw, gdzie do woli korzystaliśmy z karuzeli, pociągu oraz bujającej się łodzi. Resztki energii rozładowaliśmy na drugim placu zabaw tuż przy wyjściu. Uczniowie poznali również w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka  najstarszych przodków i  pradzieje ludzkości. 
    Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Żelisławic.. Z pewnością tę wycieczkę możemy zaliczyć do udanych!


                                                                                         Małgorzata Szczotarska